Girişimcilerin hayal ettikleri girişimi hayata geçirmek için ilhama ihtiyaçları olabilir. Her yönüyle iş dünyasını yansıtan bu filmleri mutlaka not edin.

Genç girişimciler fikirlerini şekillendirmek adına pek çok kaynaktan yararlanıyor ve iş modellerine farklı bir yönden bakarak değerlendirmeye çalışıyor.

Bu dönemde girişimcilere girişimlerine boyut katmaya yönelik makale, dergi, film gibi kaynaklar değişik fikir ve ilham yöntemleri olabilir.

İşte girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken film önerileri;

1. The Wolf of Wall Street

Bir borsa sihirbazının başından geçen olayları iyi ve kötü yönleriyle anlatan bu ilham verici film, erdemli olmanın eninde sonunda kazandıracağının mesajını veriyor. Yalan, sahtekarlık ve hile ile ilerleyenlerin ise bir dönem çekici olsa bile asla son durağa ulaşamayan değerler olduğuna vurgu yapılıyor. Filmde Jordan Belfort karakterine hayat veren Leonardo Di Caprio girişimcileri için ilham verici bir rolde boy gösteriyor.

yazio

2. Start-up

İki girişimcinin govworks.com adlı startup şirketini kurmasını konu alan film genç girişimcilere en iyi örnek olabilecek filmlerden. 2001 yılında çekilen belgesel nitelikli bir film olan Start-up girişimin geçirdiği aşamaları oldukça çarpıcı ve keyifli bir şekilde ele alıyor.

Yazio

3. Boyhood

12 senede çekilen 2014 yapımı olan Boyhood filmi, bir erkek çocuğunun küçüklükten üniversite yıllarına kadar olan yaşamından kesitlere yer veriyor. Başrol oyuncusunun 12 yıllık büyümesini an be an izleyebileceğiniz filmde farklı olmanın altını çizen öğelere dikkat edebilirsiniz. Filmin kurgusunun başlı başına orijinal olması girişimcilikte orijinal davranmak gerektiğine dair en güzel örneklerden biri.

Yazio

4. The Pursuit of Happiness

2006 yılında yapılan film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Filmde başrol oyuncusu başına gelen talihsiz durumlarla başa çıkabilme kabiliyetini gösterirken her ne durumda olursa olsun umudunu kaybetmemenin ona vakti gelince çok fazla şey kazandıracağını bilir. Girişimcilikte de zor zamanların sabır ve azimle aşılması gerektiği düşünülürse film girişim dünyasına adım atmak isteyenler için izlenmesi gereken filmlerden biri olabilir.

Yazio

5. Social Network

Ünlü sosyal medya platformu Facebok’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatını anlatan film, internet dünyasına adım atmak isteyen girişimciler için mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. Filmde Facebook’un kuruluş aşaması ve filmin kahramanın bu süre boyunca neler yaşadığı etkili bir şekilde anlatılıyor.

Yazio


 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)